Dlaczego „Diuna” wciąż cieszy się popularnością czytelników

Niewiele książek z gatunku science fiction cieszy się aż tak dużym umiłowaniem czytelników jak „Diuna” Franka Herberta. Choć powieść powstała niemal sześćdziesiąt lat temu, to do dzisiaj otwiera zestawienia list bestsellerów i budzi żywe dyskusje, a najlepszą miarą jej ponadczasowości jest sukces niedawnej adaptacji filmowej w reżyserii Denisa Villeneuve. Dlaczego „Diuna” wciąż cieszy się tak dużą popularnością? Czy warto ją przeczytać?

Diuna do kupienia online” – wielowątkowa powieść science fiction

O zaletach „Diuny” można pisać godzinami, ale trzeba przyznać, że Frank Herbert stworzył świetną, wielowątkową powieść science fiction, która fascynuje rozmachem i doskonałą kreacją świata. Styl amerykańskiego autora jest dość nietypowy – często zapowiada on wydarzenia na długo, zanim faktycznie się zdarzą, a każdy rozdział jest poprzedzony krótkim tekstem stylizowanym na fragment książki z uniwersum powieści. Herbert z początku prowadzi akcję bardzo powolnie, zapoznając czytelników z bogactwem świata „Diuny”, by potem szybko przyśpieszyć i trzymać tempo aż do samego końca. Akcja jest warta, postacie ciekawe i fascynujące, a intrygi złożone i zaskakująco skomplikowane. Dzięki tym cechom powieść czyta się z ogromną przyjemnością!

O czym opowiada „Diuna”?

„Diuna” to powieść wielotematyczna – choć z pozoru głównym wątkiem są zmagania polityczne pomiędzy rodami Atrydów i Harkonnenów, to tak naprawdę Herbert wprowadza wiele innych tematów. Jego powieść można czytać jako manifest ekologiczny, opowieść o imperializmie i podbijaniu rdzennych ludów, a także po prostu jako ciekawą, wciągającą powieść science fiction, która stawia na pierwszym miejscu nie kwestie naukowe, a relacje międzyludzkie i psychologizm postaci. Trzeba przyznać, że te ostatnie są jedną z głównych zalet „Diuny”. Większość z nich, na czele z głównym bohaterem, księciem Paulem Atrydą, jest ciekawa i fascynująca, a ich motywacje są na tyle jasno zarysowane, że czytelnicy bez problemu wciągną się w intrygę polityczną. „Diuna” opowiada o wielu problemach – warto przeczytać powieść Herberta i dowiedzieć się, o czym dokładnie mówił amerykański pisarz!